Lietuvoje pastebėta dar nematyta paukščių rūšis - paprastasis stepinis vieversys (Melanocorypha calandra)

Nauja paukščių rūšis šiandien buvo įtraukta į Lietuvos ornitofaunos sąrašą. Tai paprastasis stepinis vieversys (Melanocorypha calandra).

Pirmoji žinia apie šį pietinių kraštų paukštį atskriejo iš profesionalaus gamtos fotografo, Lietuvos ornitologų draugijos (LOD) nario Mariaus Čepulio: „Važiuodamas automobiliu pamačiau labai keistą paukštį, tupintį. pakelėje. Tada apsisukau, dar kartą pasižiūrėjau. Tai tikrai yra nematytas paukštis, nes vieversys buvo labai didelis, maždaug strazdo dydžio. Pasiruošiau fotoaparatą, nufotografavau, tuomet nusiunčiau nuotraukas patyrusiems ornitologams, nes tokio paukščio tikrai nežinojau, nes nebuvau matęs. Jie pranešė, kas tai Lietuvoje pirmą kartą stebėta rūšis“, –  pasakojo atradėjas. Nesitverdami džiaugsmu, kai kurie ornitologai apie šį faktą informavo net žiniasklaidos priemones. Tačiau netrukus ornitologus pasiekė kita, ne mažiau stebinanti žinia – pasirodo toje pačioje vietoje – Panevėžio r. prie kelio Panevėžys – Krekenava, (matomai tą patį paukštį), tačiau dviem dienomis anksčiau (sausio 28 d.) stebėjo kitas LOD narys – Žygimantas Mileris, kuris taip pat nufotografavo ypač retą svečią. Taigi, du ornitologai, nepriklausomai vienas nuo kito, aptiko tą patį vienišą paprastąjį stepinį vieversį. Kas tai: paradoksalus atsitiktinumas ar žinia, jog Lietuvoje paukščių stebėjimas įgauna vis platesnį mastą ir retiems migrantams vis sunkiau likti nepastebėtiems mūsų krašte? Bet kuriuo atveju, abu stebėtojus galime laikyti atradėjais!

Paprastieji stepiniai vieversiai pietuose paplitę palei Viduržemio jūrą, toliau aptinkami Juodosios jūros regione, kur rūšies paplitimas driekiasi į rytus iki pat Kirgizijos. Šie paukščiai įprastai peri ir žiemoja stepėse. Žiemomis būriuojasi į gausius būrius. Migracijų ir klajonių metu nuklysta gerokai už  arealo ribų, todėl iš Lietuvai kaimyninių šalių stebėti Lenkijoje, Švedijoje, Suomijoje, Estijoje, nors šios rūšies dar nėra Latvijos ir Baltarusijos paukščių sąrašuose.

Paprastasis stepinis vieversys (Melanocorypha calandra). Mariaus Čepulio nuotrauka

Dydžiu paprastasis stepinis vieversys panašus į varnėną, kūno ilgis siekia 20 cm, todėl paukštis iškart atkreipia patyrusio stebėtojo dėmesį.

Sveikinimai atradėjams ir lauksime naujų Lietuvai paukščių rūšių aptikimo faktų! 


Reti stebėjimai

2019-10-12
Thalasseus sandvicensis
2019-10-17
Loxia leucoptera LOFK
2019-10-19
Phalaropus fulicarius LOFK
2019-10-20
Branta ruficollis
2019-10-20
Podiceps auritus
2019-10-20
Anthus petrosus
2019-10-20
Podiceps auritus
2019-10-18
Anthus petrosus
2019-10-18
Corvus corone LOFK
2019-10-20
Milvus milvus